امروز باید عزای حسین را گرفت، امّا برای حسین در عصر ما یک عزای جدّی است چرا که در برخی مجالس عزاداری به واژه ها و اشعاری بر میخوریم که پا را از خطوط قرمز فراتر می نهد در توجیه کار خود میگویندبا ریتم تکنو مداحی کردن جوان‌ها راجذب می کند! مگر جوانان ما رقاص هستند؟ 

هدی سادات پاکنهاد - بخش اجتماعی تبیان
هیئت

این روزها جریاناتی در مداحی عزاداران اهل بیت دیده میشود که برخی مداحان به این سمت و سو می روند که عزاداری سید الشهدا را با اشعار مبتذل و سبک های مبتذل و حرکات زشت و زننده به ابتذال کشیده و روحیه غنا و عیّاشی را به جای روحیه ایثار و شهادت طلبی به تصویر بکشندو در توجیه کار خود میگویندبا ریتم تکنو مداحی کردن جوان‌ها راجذب می کند! مگر جوانان ما رقاص هستند؟آیا شور بدون شعور در هیات های عزادراری جذاب خواهد بود؟!

چندسالی است که در مجالس عزاداری شاهد تحریفات و خرافه هایی هستیم که مداحان اهل بیت به منظور جذب جوانان و شور دادن به مجلس از آلات موسیقی و و اشعار مبتذل شروع به خواندن نوحه هایی ریتمیک تر از آهنگ های غربی می کنند که غالباً حرمت کلام را شکسته و با بیان و اشاعه واژه‌های نا مناسب و دور از شأن خاندان پیامبر جایگاه اهل بیت (ع) و سوگوارانشان را پائین آورده است.به طوری که در برخی مداحی ها مرثیه و جوهره حقیقی عاشورا به غفلت سپرده شده و در مقابل به اشعار بسیار نازل و نا‌مناسب آن هم با آهنگ و ریتم موسیقی‌های «جاز، پاپ، راک، رپ، متال» و نیز ملودی ترانه های فارسی قدیم، ترانه های استانبولی، هندی، عربی و لس آنجلسی تبدیل شده است تا حدی که هدف برخی مداحان فقط گریاندن و جذب جوانان شده و حتی گاهی این تاثیر گذاری در حدی است که نسبت به مقدسات هم توهین صورت می گیرد.

سوال اینجاست که آیا ارزش حضرت ابالفضل به چشم و ابروی آن بزرگوار است؟!آیا امام حسین و حضرت رقیه نعوذ بالله سگ دوست بودند که به خود اجازه استفاده چنین واژه هایی را در مجلس اهل بیت می دهیم؟!چه اصراری است که برای گریاندن عزاداران به خود اجازه گفتن هر گونه عبارات موهن  را بگوییم؟! آیا با وجود اینگونه عبارات موهن جوانان جذب میشوند یا دفع؟!

متاسفانه برخی جوانان ما هم نا آگاهانه و بدون توجه به محتوای اشعار در دام این سود جویان می افتند و از اصل پیام عاشورا و ریشه معارف اهل بیت (ع) منحرف شده و جز سوگواران متظاهر میشوند. گویی برای این مداحان شور مهمتراز شعور است و هدفشان فقط خوب گریستن است نه خوب نگریستن که مکمل یکدیگرند بنابراین وجود اینگونه مداحان و ذاکرین اهل بیت و ورود افراد بی اطلاع و بی سواد بر پای عزاداری اینها باعث میشود آسیب‌های جدی به ارزش‌های معنوی و آئین های عاشورایی وارد آمده و این مصداق زنگ خطر است، زنگی که در صورت عدم مقابله جدّی، با تحریفات، خرافات، بدعت های نامتعارف خطرات فرهنگی- مذهبی جبران ناپذیری در میان عموم به بار خواهد آورد.

امروز باید عزای حسین را گرفت، امّا برای حسین در عصر ما یک عزای جدّی است چرا که در برخی مجالس عزاداری با واژه ها و اشعاری بر میخوریم که پا را از خطوط قرمز فراتر می نهد بیان واژه های بی‌محتوا و سبكی چون  " می‌خوامت خیلی زیاد" «قربون چشمان قشنگت» "اعلیحضرت حسین"، «اعلیحضرت ابوالفضل»،« كلب رقیه»، «كلب الحسین»، «سگ توام» عوعو كردن و صدای پارس سگ درآوردن به همراه قلاده بستن به گردن مداحان و همچنین اشعاری همچون :

«قربون آن چشمان قشنگت - قربون آن قد رشیدت»

«رقاصم و رقاصم رقاصه عباسم...»

«هرکی بر شاه سگ خونگی بسم الله...»

«من كه به شور و شینم .... توله سگ حسینم»

«سحر اومدم نبودی/ به شكار رفته بودی/ تو كه سگ نبرده بودی/ به شكار رفته بودی»

سوال اینجاست که آیا ارزش حضرت ابالفضل به چشم و ابروی آن بزرگوار است؟!آیا امام حسین و حضرت رقیه نعوذ بالله سگ دوست بودند که به خود اجازه استفاده چنین واژه هایی را در مجلس اهل بیت میدهیم؟!چه اصراری است که برای گریاندن عزاداران به خود اجازه گفتن هر گونه کلمات سخیف را می دهیم! آیا با وجود اینگونه کلمات بی محتوا جوانان جذب میشوند یا دفع؟!چرا برخی مداحان آنچنان سعی در مظلوم نمایی اهل بیت دارند که آن بزرگواران را تحقیر می کنند؟! واقعا اهل بیت از قلاده به گردن بستن و صدای پارس کردن و عوعو کردن خشنود میشوند؟! آیا جز این است که این مداحان نا اهل هیچگونه علم به کار خود که هیچ به اهل بیت هم ندارند؟!

عزاداری مهمتر از نماز؟!

اگر در ایام محرم ،نیمه های شب گذرتان به خیابان ها افتاده باشد صدای عزاداری هایی را می شنوید که انگار تازه شروع به عزاداری کردند و در حال شور گرفتن هستند و این را برای خود هنر می دانند که تا نصف شب توانستن بخاطر امام حسین بیدار بمانند و عزاداری کنند! درحالیکه صدای بلند بلندگوها و سد معبر و تا دیروقت عزاداری کردن باعث مزاحمت مردم می‌شود و ممکن است  نماز صبح آنها قضا شود این در حالی است که  خواندن در بحبوبه میدان جنگ در عاشورا الگویی برای مومنان و دوستداران اهل بیت است.اما آیا عزاداری تا نیمه های شب به شرط ایجاد مزاحمت و قضا شدن نماز مقبول است؟!

مجلس عزاداری یا محفل سیاسی؟!

برخی از مداحان به گمان اینکه سیاست از دیانت جداست مجالس عزاداری را تبدیل به محافل سیاسی نمی کنند در حالیکه به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی هیئت این نیست که به سیاست کاری نداشته باشد ؛ چون بعضی سخنران ها عادت کردند که بگویند ما سیاسی نیستیم. رهبر انقلاب معتقدند این عبارت، عبارت صحیحی نیست.

بیایید به جای عبارات موهن که از سوی برخی مداحان گفته میشود زمینه جذب جوانان و پرشور کردن مجلس را با بیانات شیوا و ارزنده ی خود پر شور کنیم ، تا مایه تمسخر رسانه های خارجی هم قرار نگیریم و برای نسل جوان جامعه الگو شویم

هیئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. این‌که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است اما اشکال کار جاییست که برخی از مداحان ما  گاه در کلامشان افراط  می کنند و برخی از شخصیت های سیاسی رو مورد اهانت خود قرار می دهند اما واقعیت این است که ترور شخصیت افراد،با هدف والای شعار سیاست ما عین دیانت ماست فرق می کند یک مداح باید پشت سر ولایت فقیه حرکت کند و به گونه ای از کلیات سیاست نظام اسلامی و ارزشهای دین وانقلاب دفاع کند که تن دشمن ضد انقلاب را بلرزاند نه اینکه کاسه داغ تر از آش شود چرا که اگر جائی لازم به تذکر، استیضاح ، برکناری و..باشد، مقام عظمای ولایت هم گوشش از ما شنوا تر ، هم چشمش از ما بینا تر وهم زبانش از من وشما گویا تر ،نافذ تر و هم حکمتش پویا وعالمانه است.

لذادر کلام آخر باید متذکر شد که تحریفهایی که توسط برخی مداحان صورت میگیرد باعث میشود عزاداری اباعبدالله (ع) را به رغم ظاهری پر طمطراق و پر آب و رنگ، از محتوا تهی ساخته و نسل درمانده و بینوا را در قرنی که بیش از هر زمان دیگری به شهدای کربلا و پیام کربلا نیاز دارد، تنها و سرگردان باقی گذاشته است، بیایید به جای کلمات سخیف ، بدعت ها و خرافات  که از سوی برخی مداحان گفته میشود زمینه جذب جوانان و پرشور کردن مجلس را با بیانات شیوا و ارزنده ی خود پر شور کنیم ، تا مایه تمسخر رسانه های خارجی هم قرار نگیریم و برای نسل جوان جامعه الگو شویم.

برخی از عبارات موهن در جهان اسلام و در دنیای امروز چنان اثر بدی دارند که اگر دنیای وهابیت و تکفیری ها میلیاردها دلار هزینه کنن تا آبروی تشیع رو ببرند اینطوری نمی توانند مکتب اهل بیت علیهم السلام رو به سخره بگیرند...